0216 759 06 7510.00 - 18.00
Ataşehir / İSTANBULBarbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17

Akantosis Nigrikans

Akantosis Nigrikans

Akantosis nigrikans, genital koyulaşma olarak bilinen ve çok farklı durumların da eşlik edebildiği kadifemsi siyah renkte cilt lezyonudur. Bu lezyon insanda en sık koltuk altı, boyun ve genital bölgede görülmektedir.

Belirli bir grup insanda daha fazla görülmesi nedeni ile genital koyuluk araştırılmalıdır.

Genital koyuluk veya siyahlaşma olarak bilinen akantosis nigrikans tablosunun altından bazı önemli hastalıklar çıkabilmektedir. Bu hastalıklar;

   • Polikistik over hastalığı
   • İnsülin direnci
   • Obezite
   • Şeker (Diyabet)
   • Androjen yüksekliği
   • Kalp hastalığı riski
   • Kıllanma şikâyeti

Erkek ve kadında da görülebilen akantosis nigrikans, fark edildiğinde detaylıca araştırılmalıdır. Bu araştırma sonucunda altta yatan başka hastalık veya durumlar tespit edilebilir.

Genital bölge, normalde çevre dokudan daha koyu renkte olan özel bir bölgedir. Özel bir rengi, kokusu ve kıllanma tabiatı vardır. Son yıllarda bazı estetik kaygılar ile bu bölgenin rengi üzerine tedavi edici krem veya lazer uygulamaları denenmektedir. Ancak bu girişimler tıbbi değildir ve sağlık açısından riskli olabilir. Bu nedenle sorunu estetik açıdan çözmeye çalışmadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanı muayenesinden geçilmeli ve nedeni araştırılmalıdır.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.