Bartolin bezlerinin görevi cinsel ilişki sırasında sıvı salınımını sağlamaktır. Normalde her kadında iki adet bulunan bartolin bezleri adet döngüsünün başlamasıyla çalışır ve menopoz dönemine kadar da görevini yürütür. Menopoz dönemi ile birlikte işlevini yerine getiremeyen bezler gerileyerek küçülür.

Bartolin bezlerinin sıvı salgılaması için var olan kanalların tıkanması durumda ise hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlar bartolin bezi kisti ve apsesidir.

Bartolin bezi kisti :

Kadınlarda son derece sık görülen bartolin bezi kistinin nedeni bartolin bezi kanalının tıkanmasıdır. Bartolin bezi kanalı yoğun bir vajinal akıntı sonrası, kürtaj veya aşırı kanamalı bir durum sonrası veya kendiliğinden tıkanabilir.

Bartolin bezi kistinde hastalar sıklıkla dudak kısmının alt bölümünde ellerine şişlik geldiğini belirtir.  Bu şişlik bazen bir nohut kadar, bazen de bir ceviz kadar olabilir. Ancak ağrı yoktur. Bu nedenle de sıklıkla doktora başvurmazlar. Ancak doktora başvurulduğunda yapılan basit bir jinekolojik muayene ile tanı konulur.

Bartolin bezi kistinin tedavisinde kalıcı bir tedavi uygulanamamaktadır. Uygulanan tedaviler sonrasında bartolin bezi yeniden tıkanabilir ve kiste neden olabilir. Bu nedenle tedavi hasta-hekim tarafından kararlaştırılmalı ve hasta detaylıca aydınlatılmalıdır.

Bartolin bezi kistinde

   • Bartolin kisti direkt iğne ile boşaltılabilir,
   • Bartolin kisti ağzı genişletilebilir,
   • Bartolin kisti içerisine word katateri yerleştirilebilir,
   • Bartolin kisti alınabilir,
   • Bartolin kisti içerinde gümüş nitrat konulabilir.

Tekrar eden bartolin kistlerinde en doğru yaklaşım bartolin bezinin alınmasıdır. Bezin alınması cinsel hayatı olumsuz etkilemez, çünkü bezden iki tane bulunmaktadır. Ancak her iki bezde alınır ise vajinal kuruluk olabilir.

Bartolin bezi apsesi 

Bartolin bezi, yapısı gereği içerisinde çok farklı mikroorganizma barındırabilir. Bu mikroorganizmalar, bartolin bezi boşaltımı normal olduğunda enfeksiyona neden olmazlar. Ancak bartolin bezi boşaltımı normal olmaz ise kist oluşubilir ve apseleşebilir. Bu duruma bartolin bezi apsesi denilir.

Bartolin bezi apsesinde hastalar son derece şiddetli ağrı ve şişlikle hekime başvuruda bulunur. Ağrı nedeni ile hasta normal fiziksel hareketlerini yapamaz hale gelir. Ek olarak çok kötü kokulu bir akıntı da bartolin bezi apsesi belirtilerindendir.

Bartolin bezi apsesinin tedavisinde farklı seçenekler tercih edilebilir;

   • Bartolin apsesi direkt iğne boşatılabilir,
   • Bartolin apsesi ağzı genişletilebilir,
   • Bartolin apsesi içerisine word katateri yerleştirilebilir,
   • Bartolin apsesi içerinde gümüş nitrat konulabilir.

Hasta ile konuşularak karar verilen tedavilere ek olarak mutlaka antibiyotik de eklenmelidir.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.