Cinsel sağlık nedir?

Sağlıklı cinsel hayatın tanımı, kadının ve erkeğin yaşadığı topluma, yıla ve kendi durumda göre değişmektedir. Eski çağlara göre erkek ve kadın her yüzyılda değişim göstermektedir. Ancak sağlıklı bir cinsel hayatın genel bir tanımı bulunmaktadır. Normalde olması gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık;

  • Sağlıklı kadın ve erkek arasında düzenli cinsel hayat her insanda farklılık göstermektedir. Ancak ortalama haftada 3-4 kez cinsel birliktelik olması yeterli görülmektedir. Ancak cinselliğin bir ilişki sayısına sıkıştırılması son derece yanlıştır. Düzenli cinsel hayatı olan çiftler ile düzensiz cinsel hayatı olan çiftlerin ilişki tipleri birbirinden farklıdır. Sağlıklı olanın düzenli cinsel hayat olduğu unutulmamalıdır.
  • Cinsel hayat sırasında ağrı olmamalıdır, cinsel ilişki ağrılı bir süreç değildir. Bu nedenle cinsel temas sırasında ağrı duyan kadının muayene olması gerekmektedir.
  • Cinsel hayat sırasında kötü koku, yanma ve aşırı akıntı olması veya ilişki sırasında vajenden aşırı ses gelmesi anormallik işaretidir.
  • Bir günde 3’den fazla cinsel temas vajen içerisindeki sağlıklı bakterileri azaltacak ve kötü kokulu akıntıya neden olabilecektir.
  • Cinsel ilişkinin süresi genel olarak 15-30 dakika sürmektedir. Erken boşalma veya ereksiyon sorunu olan çiftlerin muayene edilmesi ve gereken tedavilerin verilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir cinsel hayat için gerekenler nelerdir?

Kadın ve erkek arasındaki duygusal yakınlaşma olmadan gerçekleştirilmeye çalışılan cinsel temaslarda her zaman sorun yaşanacaktır. Bu nedenle öncelikle duygusal yakınlaşma sağlanmalı ve sonrasında cinsellik konuşulmalıdır. Eşler arasında yaş farkı ise bir diğer önemli noktadır. Kadın ve erkeğin yaşına göre cinsel istek seviyeleri değişmektedir. Bu durum nedeni ile kadın erkek arasında 10 yıldan fazla fark olması sağlıklı görülmemektedir. Tabi ki istisnalar bulunabilir.

Cinsel ilişki korkusu (vajinismus) nasıl aşılır?

Vajinismus ( Cinsel körlük ) olarak bilinen ve tamamen psikolojik temeli olan bu durum kadın ve erkeğin muayenesi sonrası verilen tedaviler ile aşılabilmektedir. Bu konu ile özellikle ilgilenen profesyonel kişilerden tedavi alınması son derece önemlidir.

Cinsel ilişki ağrılı mıdır?

Normalde sağlıklı duygusal yakınlaşma ve yeterli bir ön sevişme sonrası başlayacak olan cinsel birleşme sırasında ağrı beklenen bir durum değildir. Ağrı olması durumunda kadın ve erkeğin ayrıntılı muayene edilmesi ve ağrının kaynağının bulunması gerekmektedir. Organik yani psikolojik olmayan ağrı nedeni olarak Endometriozis ilk akla gelendir. Bu duruma dismaroni denilmektedir. Endometriozis’li hastalarda son derece sıktır. Rahimin miyomu olması, rahimin ters olması, enfeksiyon olması veya vajinal kuruluk diğer cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleridir. Mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.