Kadınlarda sık görülen enfeksiyonlar nelerdir?

Cinsel hayatın olsun veya olmasın her kadın genital hastalığa yakalanabilmektedir. Ancak cinsel hayatı olan kadınlarda çok daha sık görülen enfeksiyonlar bulunmaktadır. Etkenine göre bakteri, virüs, mantar ve paraziter hastalıklar olarak sınıflandırılan enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında değerlendirilmektedir. Enfeksiyon nedeni ile kadın genital organları etkilenebilmektedir. Rahim içini ve tüpleri etkileyen enfeksiyon, tüplerin tıkanmasına ve yumurtanın sperm ile bileşmesine engel olmaktadır. Bu nedenle dikkatli şekilde tespit edilmeli ve uygun tedavi verilmelidir.

Akıntı, kötü koku, kasık ağrısı, ateş, yara veya ülser ve kasık bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi gibi şikayetlere neden olan bu burumlar tedavisi olan bulaşıcı hastalıklardır.

Kadınlarda sık görülen enfeksiyonların nedenleri nelerdir?

Kadınlarda görülen enfeksiyonlar son yıllarda değişim göstermektedir. Şu anda tüm dünyada kadınlarda en sık görülen enfeksiyon bir virüs olan HPV enfeksiyonudur. HPV enfeksiyonu son derece yaygın bir enfeksiyondur. Ek olarak diğer enfeksiyon ajanları da kadın genital bölgesini etkileyebilmekte ve olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Genel olarak kadın genital bölgesini tutan bakteri ve virüsler;

  • Human papilloma virüs (HPV)
  • Trikomonas
  • Klamidya
  • Gonore
  • Sifiliz (frengi)
  • Herpes virüs
  • Molluskum
  • Üreaplazma-mycoplazma
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • HIV’dir. Ancak çok daha farklı mikroorganizma kadın genitalini etkileyebilmektedir.
Kadınlarda sık görülen enfeksiyonlar tedavi edilebilir mi? Kadınlarda sık görülen enfeksiyonlar tekrarlar mı?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tanı sonrası uygun tedavi ile kadın genitalinden temizlenebilir.  Önemli olan tanının doğru konulması ve uygun tedavi verilmesidir. Ek olarak cinsel partnerin tedavi edilmesi de gerekmektedir. Partner tedavisi yapılmayan hastalar sıklıkla tekrar tekrar enfekte olabilmektedir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalık durumunda cinsel partner ile birlikte tedavi verilmelidir.

Kadınlarda sık görülen enfeksiyonlar gebeliğe engel olur mu?

Kadın genital enfeksiyonları, tüplere ve rahim içine zarar verebilir. Tüplerin tıkanmasına ve rahim içerisinde yapışıklığa neden olabilmektedir. Tüplerin tıkanması veya Asherman sendromu denilen rahim içi yapışıklığın oluşması durumunda kadının gebelik ihtimali azalacaktır. Bu nedenle enfeksiyonun dikkatli şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda sık görülen enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşır mı?

Evet, maalesef kadın genital enfeksiyonlarının çoğu cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu enfeksiyonların bir diğer özelliği ise sıklıkla erkekte herhangi bir anormalliğe neden olmadan kadının mikrop kapmasına neden olmasıdır. Erkeğe göre kadında mikropların yerleşmesi için çok daha uygun alanların bulunması bu duruma daha çok neden olmaktadır. Özellikle HPV enfeksiyonu kadında çok yaygın olmamakta iken, erkekte bir veya iki adet siğile neden olmaktadır.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.