Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) nedir?

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), gebeliğin 20 .haftasından sonra anne adayında tansiyon artışı ile birlikte, böbrekten protein kaybı, karaciğer ve beyin harabiyeti ve sonunda kriz geçirmesine neden olabilecek olumsuz tablodur. Tüm dünyada anne ve bebek hayatını en çok tehdit eden hastalıktır.

Hamilelikte gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) nasıl anlaşılır?

Gebelik zehirlenmesi, kendisini tansiyon artışı (hipertansiyon) ile gösterir. Sonrasında diğer organlarda yaptığı harabiyete göre değişen şikayetlere neden olmaktadır. Özellikle anne adayının gebeliğin 20. haftasında sonra ortaya çıkan bazı şikayetleri bu hastalık için erken uyarıcıdır.

Bunlar;

 • Baş ağrısı
 • El ve yüzde şişlik
 • Bir haftada 4-5 kilo alınması
 • Anlamsız bir görme bulanıklığı
 • Aşırı halsizlik
 • Bebek hareketlerinde azalma belirtileridir. Bu belirtilerden ortalama 1-2 hafta sonra hipertansiyon gelişir ve hastalık hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiler.
Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) neden olur?

Gebelik zehirlenmesinin neden olduğu halen bilinmemektedir. Ancak gebelik haftasına göre öne sürülebilecek olası nedenler belirtilir. Buna göre gebelik zehirlenmeleri (preeklampsi);

 • Erken başlangıçlı preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi)
 • Geç başlangıçlı preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) olarak ikiye ayrılır.
Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) tedavisi nasıl yapılır?

Gebelik zehirlenmesi yani preeklampsi maalesef tedavisi olan bir hastalık değildir. Tek kesin tedavisi doğum olmasıdır.  Ancak annenin gebelik haftası, hastalığın durumu, annenin durumu ve bebeğin durumuna göre yapılabilecek bazı tedavi yaklaşımları vardır.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) testi nedir?

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) tablosunun erken tanınması veya gelişme riskinin önceden belirlenmesine yönelik çok sayıda test ve inceleme bulunmaktadır. Ancak tüm bunlar yeterli sonuç vermemekle birlikte risk tablosunu ortaya çıkartması açısından yararlı olabilmektedir. Gebelik zehirlenmesi tarama testlerinde;

 • Kan testleri
 • Ultrason incelemesi
 • Anne adayının detaylı muayenesi
 • Perinatoloji uzman görüşü yapılarak olasılık hesaplanmakta ve aileye bilgi verilmektedir. Bu sayede gebelik zehirlenmesi kesin olmasa da bazı öneri, ilaç ve desteklerle kısmen azaltılabilmektedir.
Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) testi ne zaman yapılır?

Bu tarama mümkünse, gebelik öncesi ve gebeliğin 12. haftasında yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle gebelik planlayan her anne adayının gebelik check-up’ı yaptırmasını önermekteyiz.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.