Gebelikte gizli şeker taraması neden yapılır?

Her gebelik kan şekeri düzeyini bir miktar artırabilir. Bunun nedeni bebeğe sürekli ve düzgün bir şekilde glukoz (şeker) ulaştırmaktır. Çünkü anne karnındaki bebeğin ana yakıtı glukoz (şeker) dur. Anne ise kan yağ asitlerini, kolesterolünü artırarak süreci idare etmektedir.

Her yüz gebelikten 8 ile 10’unda gizli şeker hastalığına rastlanmaktadır. Bazı anne adaylarında gizli şeker normalden daha sık görülebilmektedir.  Bu nedenle risk grubunda yer alan anne adayları perinatologlar (riskli gebelik uzmanı) tarafından belirlenerek tedavileri düzenlenmekte ve gerek anne gerek bebeğin zarar görmesinin önüne geçilebilmektedir.

Gizli şeker hastalığının anne üzerine etkileri;

  • Tansiyon artışı
  • Sezaryen oranında artış
  • Doğum sonrası kanama riskinde artış olarak sıralanabilir.

Gizli şeker hastalığının bebek üzerine etkileri;

  • İri bebek olasılığı
  • Son aylarda bebek kaybı
  • Omuz takılması ve klavikula kemiğinin kırılması olarak sıralanabilir.

Gizli şeker hastalığı iki farklı şekilde taranmaktadır. Bu testler;

  • İki basamaklı tarama: Önce 50 gram şeker tarama testi yapılır. Bu testte bozukluk çıkar ise sonrasında 100 gram şeker tarama testi yapılır.
  • Tek basamaklı tarama: Bu testte sadece bir günde 75 gram şeker tarama testi yapılır.
Açlık tokluk şeker ölçümü yapılarak gizli şeker hastalığı anlaşılır mı?

Kesinlikle hayır, ancak açlık tokluk testi ile şeker düzeyinin düzenli olup olmadığı ve insülin kullanımına gerek olup olmadığı araştırılır.

Şeker testleri bebeğe zarar verir mi?

Şeker testlerinde alınan glukoz, öncelikle midemize ve oradan da emilerek kan dolaşımımıza geçer. Normal sağlıklı bir insanda, şeker testlerinde alınan glukozu hızla düzenleyecek insülin denen hormona sahiptir. Bu hormon kan şekerindeki artışı algılar ve kan şekeri düzenlemesi için salınır. Bu sayede kan şekeri aşırı yükselmez ve insan dengede kalır. Yani verilen şeker direkt bebeğe geçmemektedir. Ek olarak bebeğin esas enerji maddesinin glukoz (şeker) olduğu da unutulmamalıdır. Ancak gebelikte her gün ve her öğünde aşırı şekerli gıda tüketilir ise hem anne hem de bebek etkilenecektir.

Dolayısı ile tarama amacı ile yapılan şeker testleri anne ve bebeğe kesinlikle zarar verememektedir.

Şeker testleri neden kusmaya neden olur?

Günümüzde 75 gram ve 100 gram şeker testleri aç karnına yapılan testlerdir. Aç karnına alınan şeker bazı anne adaylarında tansiyon düşmesine neden olmaktadır. Ek olarak şekerli su içilmesi de insanın midesini bulandırabilir. Bu nedenle şeker testlerinde bazı hastalarda bu tarzda şikayetler olabilir.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.