Gebelikte ikinci 3 ayda bebekler neler yapabilir?

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bebeğin yutma ve soluma faaliyetleri başlar. Anne karnında nefes yerine bulunduğu ortamdaki sıvıyı akciğerlerine çekmektedir. Bebeğin bu suyu akciğerlerine çekmesi ve sıvıyı aynı anda yutması hem akciğer hem de bağırsak gelişimi için son derece önemlidir. 16. gebelik haftası ile birlikte bebek hareketleri hissedilmeye başlar. Bu haftalarda bebek hareketlerinin bir düzeni ve sıklığı yoktur. Anne tarafından önce bir gaz hareketi olarak hissedilirken, daha sonraki haftalarda çok net bir şekilde tekmeler hissedilmeye başlar. Ancak bu haftalar da tıbben çok anlamlı değildir.

Ancak bir grup anne adayı bebek hareketlerini geç hissedecektir. Bu anne adaylarının özellikleri;

  • Kilolu anne adayları
  • Bebeğin eşinin karın ön duvarı tarafına yerleşmiş olmasıdır.

İşte bu iki özelliği olan anne adayları bebek hareketlerini 16. gebelik haftasından daha ileri haftalarda hissedecektir.

Tüm anne adaylarının bebek hareketlerini kesinlikle hissetmesi gereken hafta 22. gebelik haftasıdır. 22. gebelik haftası olan ve henüz bebek hareketlerini hissetmeyen anne adaylarının bebeklerinin detaylıca incelenmesi gerekmektedir. 7.gebelik ayında bebeğin hareketi yavaş yavaş düzene girmeye başlar ya akşam hareket eder ya da sabahları hareket hissedilir. Gündüz anne sosyal hayatında iken bebek hareketlerini hissetmeyebilir ve bebekte zaten bu dönemde hareket etmez.

Bu aylarda bebeğimiz gözlerini açar, kapatır, duyma fonksiyonları yerindedir. Ancak anne karnında net bir ses duyması veya herhangi bir şey görmesi çok mümkün değildir.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.