Adet dönemi henüz başlamamış küçük kız çocuklarında labial aglütinasyon (dudaklarda birbirine yapışma) görülmektedir. Kronik kaşıntı veya travma durumunda küçük dudaklar ( labium minus ) birbirine yapışabilmektedir. Bu durum sıklıkla çocuk doktoru tarafından tespit edilir ve sonrasında çocuk cerrahına yönlendirilir. Ancak bu kadın doğum uzmanınca tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü çocuk cerrahlarının bu konuya yaklaşımı ile kadın doğum uzmanının yaklaşımı birbirinden son derece farklıdır.

Labial aglütinasyon olan kız çocuklarının en başta gelen şikâyeti idrar yaparken yanma, acıma ve ağlamadır. Ancak bu durum bebeklik çağında şikayetsiz de ilerleyebilir. Özellikle bebeğin bakımını yapan kişinin alt değiştirme sırasında vulvadaki yapışıklığı fark etmesi önemlidir.

Bu durumda bebek ya da çocuk tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Çünkü bu yaşta kız çocuklarının dış genital yapısı, erişkin yaştan farklılık göstermektedir. Gayet normal olan görünüm anormal algılanabilir ve gereksiz ilaç kullanımı olabilir.

Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı labial aglütinasyonu hemen tanır, ek olarak ayırıcı tanı yöntemlerini kullanır. Kızlık zarı muayenesi de yapılmalıdır. Tanı sonrası, uygun krem tedavisi ile bu bölgenin eski hale gelmesi saplanır. Cerrahi müdahale son seçenek olarak düşünülmelidir.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.