Genital Siğil (Kondülom)

Genital siğil erkek ve kadında sıklıkla görülebilir ve en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonudur. HPV virüsü nedeni ile oluşan bu hastalık ‘ENFEKSİYONLAR’ bölümünde ayrıntılı anlatılmaktadır.

Klasik görünümü nedeni ile kolaylıkla tanınan genital siğiller, farklı tedavi yolları ile ortadan kaldırılabilir.

Genital Ülser (Genital Yara)

Dış genital alanda erkek ve kadında ülser veya halk arasındaki ismi ile ülserler gelişebilir. Dış genital bölgede sıklıkla dudak denen alanı seçen bu yaraların gelişmesinin ardında pek çok neden olabilir.

Dış genital ülser ya da dış genital yaralar mikrobik olanlar ve mikrobik olmayanlar üzere ikiye ayrılır.

Mikrobik nedenli dış genital yaraların (ülserlerin) en sık nedeni Herpes virüsüdür. Ancak çok sayıda farklı mikropta bu yaralara neden olabilir.

Dış genital ülser (yaraların) mikrobik olmayan nedenlerinin başında ise Behçet hastalığı, Cron hastalığı gelmektedir. Dış genital ülser (yara) hastalarda mikrobik olmasına ya da olmamasına bağlı olarak farklı şikayetlere neden olabilir. Ağrılı olup olmaması genital ülserin nedenini belirlememizde belirleyici olmaktadır. Ağrının olması genital ülser vakasında Herpes virüsünü düşündürebilir. Ağrı olmaması ise sifiliz enfeksiyonunu düşündürebilir. Ayrıca genital ülser vakalarında sıklıkla kasık bölgesindeki lenf nodları da şişebilmektedir.

Herpes virüsü “ENFEKSİYONLAR” bölümünde ayrıntılı anlatılmıştır.  

Enfeksiyonlar

Bu nedenle genital ülser (yara) vakalarında ayrıntılı bir muayene, sonrasında ise kan testleri ve ülserden alınan örneğin mikroskobik incelemesi yapılmalıdır.

Genital ülser (yara) vakalarında tedavi planı ülserin nedenine bağlı olarak değişmektedir. Genital ülser (yara) enfeksiyon kaynaklı ise antibiyotik tedavisi, diğer nedenlere bağlı ise krem tedavileri verilebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak da cinsel yolla bulaşa hastalıklar da araştırılmalıdır.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.