Kızlık zarı normal durumda delikli bir yapıya sahiptir. Bu açıklıklar sayesinde adet kanı dış kısma ulaşmaktadır. Ancak bazen kızlık zarı kapalı olur ve bu duruma tıbben “imperfore hymen” adı verilir.

Kızlık zarı kapalı olan hastaların geliş şikayetlerinin başında her ay adet (regl) döneminde şiddetli karın ağrısının olması gelir. Bunun nedeni adet kanının dışarı çıkamaması, vajen ve rahim içi yapılarda içerde birikmesidir. Çocuğun boy uzaması ve meme gelişimi de normal olmalıdır.

Hastalığının tanısı kızlık zarı muayenesi ile konulabilir. Tedavisi de oldukça kolaydır.

Kızlık zarı 5-10 dakika süren cerrahi işlemle kesilerek birikmiş adet kanı ve salgıların dış ortama akması sağlanır.

Ancak bu durumda kesinlikle pelvik MR çekilmesi, hastanın böbrek ve toplayıcı kanallarını araştırılması gerekmektedir. Çünkü kızlık zarının uzun süre kapalı kalması durumlarında salgıların vücutta birikmesinden dolayı bazı rahim ve böbrek anormallikleri de birlikte olabilmektedir. Ek olarak kızlık zarı kapalı olan hastalarda hayatlarının ileriki yıllarında “endometriozis” denilen hastalık görülebilir.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.