Rahim ağzı neresidir?

Rahim ağzı denen yapı, aslında yapı olarak rahime ait olan ortalama 4-5 cm uzunluğunda özel bir yerdir. İç ağzı ile rahim içi, dış ağzı ile vajen ile ilişkilidir. Özel yapısı sayesinde spermlerin geçişine izin verirken, diğer bakterilerin geçişine engel olur. Adet döneminde hafif bir açılma göstererek adet kanının dışarı çıkmasına izin verir. Doğum sırasında ise silinerek tamamen ortadan kalkar. Burun kıkırdağı sertliğinde olan bu yapının kadın cinsel hayatında ( orgazm ) rolü vardır. Ek olarak rahim ağzı (serviks) içerisinde canlı spermlerin tutunması için raf benzeri yapılar vardır(plika palmatae ve arbor vitae).

Rahim ağzı hastalıkları nelerdir?

Rahim ağzı iç kısmını döşeyen hücrelerde bazı bakteriler çoğalabilir ve bu alanda enfeksiyona neden olabilirler. Enfeksiyonu durumunda rahim içerisinden dış kısma uzanan koyu sarı iltihabi şekilde bir akıntı olur. Bu durumun tıbbi ismi “servisit”tir. Ek olarak HPV virüsü de rahim ağzına yerleşebilir.

Göz atabilirsiniz. Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Çok sayıda bakteri ve virüs rahim ağzını enfekte edebilir. Bir grubu masum enfeksiyonlar iken, bir grubu rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Bu alanda enfeksiyon yapabilen ajanlar;

Bunların dışında bazı mikroplar da rahim ağzında hastalık oluşumu riskini artırabilir.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.