Rahim neresidir?

Rahim, yani uterus denen yapı, bebeğin anne karnında tutunduğu ve gebelik boyunca yaşadığı alandır.  Ancak gebelik dışında bu alan son derece farklı bir halde bulunmaktadır.

Rahim içi 7 ml hacminde, üçgen şeklinde bir alandır. Etrafı ve içerisi son derece özel kas ve hücreler ile örtülmüş durumdadır. Normalde kadında 100 gram olan rahim, gebelikte 1000 gram olmakta yani 10 katı büyüyebilmektedir. 

Gebeliğin olmadığı dönemde, sanki gebelik olacakmış gibi her ay değişimler göstermektedir. Ancak gebelik olmayınca kanama ile dökülmekte ve sonra yeniden rahim iç yatağı gelişmektedir.

Rahim iç yatağı veya rahim duvarı, her ay farklı özellikler göstermektedir. Yumurtlama ile bu değişimler gerçekleşmektedir. Alt tarafta rahim ağzı ve vajen ile ilişkili iken yan taraflarda tüpler ile yumurtalıklarla bağlantıdadır. Normalde rahim idrar torbasının üstüne yatmış şekilde durur, bu duruşa antervert duruş denir ve sıklıkla görülen bu şekildir.

Ancak bazen rahim ters durur, buna da retrovert duruş denir. Retrovert duruş her zaman anormal kabul edilmez. Ancak hasta endometriozis açısından araştırılmalıdır.

Rahim ne işe yarar?

Rahmin en önemli görevi bebeğin tutunma ve büyüme alanı olarak destek göstermesidir. Ancak bu görevi dışında başka görevleri de vardır.

Kadın hayatında her ay düzenli adet olması, kanama ile kan kaybetmesi, yenilenen hücreler ile hem kemik iliğinin harekete geçmesi hem de büyüme ve gençleşme hormonlarının salgılanmasına neden olması gibi birçok alanda etkisi bulunmaktadır. Ek olarak cinsel temas sırasında orgazmda da rolü bulunmaktadır.

Rahim hastalıkları nedir? Çeşitleri nelerdir?

Rahim hastalıkları, kaynaklandıkları yerlere göre değişiklik göstermektedir.

Bunları sıralayacak olursak;

 • İyi huylu rahim uru ( miyomlar-leiomyom-myom )
 • Rahim büyümesi ( adenomyozis )
 • Rahim duvarı kalınlaşması ( endometrial hiperplazi )
 • Rahim içi enfeksiyonlar ( endometrit )
 • Polip gelişimi
 • Rahim içi yapışıklık ( Asherman sendromu )
 • Rahim anomalileri (perde ve çift rahim, yarım rahim veya rahim olmaması)

Göz atabilirsinizMiyom

Rahim hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Rahim hastalıkları, kaynaklandığı yere göre değişmekle birlikte genel olarak neden olduğu şikayetler bulunmaktadır. Bu şikayetleri olan kadınların kısa zamanda bir jinekolojik muayene olması önerilir.

 • Anormal vajinal kanama
 • Adet dışı vajinal kanama
 • Sık idrar yapma
 • Kasık ağrısı
 • Adet kanamasının azalması
 • Adet kanamasının pıhtılı olması
 • Adet döneminin aşırı ağrılı olması
Rahim hastalıklarının tanısı nasıl konulur?

Rahim hastalıklarının tanısında ultrason incelemesi, rahim duvarından parça alınması, Histeroskopi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Hastalıkların tanısı konulduktan sonra hastanın yaşına, bebek isteğine ve diğer ek hastalık durumuna göre tedavi şekline karar verilmektedir.

Göz atabilirsiniz. Rahim Duvarı (Endometrium) Kanseri

Rahim hastalıkları tedavi edilebilir mi?

Rahim hastalıkları sıklıkla başarıyla tedavi edilebilen hastalıklardandır. Aşırı büyük ve kanamaya neden olan veya ağrı yapan miyomların alınması en sık yapılan ameliyatlardandır.

Aşağıda rahim hastalıkları ve tedavi yolları görülmektedir;

 • İyi huylu rahim uru (Miyomlar-Leiomyom-Myom ): Miyomların açık, kapalı veya histeroskopik olarak alınması ile tedavi edilmektedir. Başka nadir kullanılan tedavi yolları da bulunmaktadır.
 • Rahim büyümesi (Adenomyozis ): Hormon ilaçları ilk olarak denenir, ancak başarısız olunur ise rahim alınması gerekebilir.
 • Rahim duvarı kalınlaşması (Endometrial hiperplazi ): Hormon ilaçları ilk olarak denenir, ancak başarısız olunur ise rahim alınması gerekebilir.
 • Rahim içi enfeksiyonlar (Endometrit ): Güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir.
 • Polip gelişimi: Histeroskopik ameliyat ile alınmaktadır.
 • Rahim içi yapışıklık ( Asherman sendromu ): Histeroskopik ameliyat ile yapışıklıklar açılmaktadır.
 • Rahim anomalileri (Perde- Septum ), çift rahim, yarım rahim veya rahim olmaması): Özellikle perde durumunda histeroskopik ameliyat ile tedavi edilmektedir.
Rahim hangi durumlarda alınır?

Rahim alınması, tedavi planında son aşamadır. Öncesinde diğer tedavi basamaklarının uygulanmış olması gerekmektedir. Öncelikle her durumda yapılmadığını bilmenizi isteriz.

Rahim alınması için hastanın bebek isteğinin bitmiş olması ön şartı bulunmalıdır. Ancak kanser riski söz konusu olunca bu şart ortadan kalkabilir.  Aşırı büyük miyom varlığında, rahim duvarı kalınlaşması ve rahim kanseri riski yapması durumunda, doğum sonrası aşırı kanamaya neden olması durumunda rahim alınması gerekebilmektedir.

Rahim alınınca ne olur?

Rahim alınması, yumurtalıklar alınmadan yapılır ise, kadın hayatında hemen hiç bir şey değişmez. Sadece her ay görülen adet ortadan kalkar.

Ancak yumurtalıkların durması nedeni ile hormonal olarak kadınlık hissiyatı devam edecek ve cinsel hayatı sürecektir.

Bazen yumurtalıklarda rahim ile beraber alınabilir. Bu durumda normalde 4-5 yılda girilen menopoz dönemine bir günde girilmesi pek çok kadın için psikolojik olarak zorlayıcı olabilir.

Cerrahi menopoz denen bu durumda hızla kemik erimesi ve ateş basması gelişecektir. Bu dönemde çeşitli ilaçlarla hormonal destek verilmektedir.

Rahim alınması (histerektomi) nasıl yapılır? Rahim alındıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Rahim alınması, yani histerektomi ameliyatı günümüzde sıklıkla laparoskopik histerektomi olarak kapalı cerrahi denilen teknikle yapılmaktadır. Bu teknik ile yapılan ameliyatlarda rahim sadece birkaç milimetrelik kesiden alınır ve açık yara olmaması nedeniyle hasta ameliyat sonrası oldukça konforlu bir şekilde günlük hayatına devam eder.

Ancak histerektomi açık cerrahi ile yapıldıysa ameliyat sonrası yaranın bakımı oldukça önemlidir. Ek olarak bu hastalarda 30-45 gün cinsel ilişki yasağı bulunmaktadır. Histerektomiyle yumurtalıklar da alındıysa menopoza hızlı giriş gerçekleşeceğinden hastaların dikkatli takip edilmesi gerekmektedir.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.