Üzüm gebelikleri ( trofoblastik hastalıklar) nedir? 

Halk arasında üzüm gebeliği denilen bebek eşinin hastalıkları kadın hastalığı olarak görülebilir. Bu hastalıkların tipleri birbirinden çok farklı olabilmektedir. Anne ve baba adayının cinsel ilişkisi sonrasında oluşan gebelik ürününün normalden farklı bir şekilde gelişmesi ile oluşan bu hastalıkta bazen bebek bile gelişebilmektedir. Ancak kesinlikle sağlıksız olan bu durumda anne rahmi boşaltılmaktadır.

Trofoblastik hastalıklar yani üzüm gebelikleri ikiye ayrılır;

  • Komplet mole
  • Parsiyel mole
Üzüm gebelik (trofoblastik hastalık) şikayetleri nelerdir? 
  • Vajinal kanama
  • Yumurtalık kisti
  • Hipertansiyon
  • Bulantı, kusma

Bu belirtiler sıklıkla gebelik sırasında da yaşanabilmektedir ancak ultrason muayenesi sırasında kolaylıkla tanınırlar. Trofoblastik hastalık ( hidatiform mole ) hastanın ön tanısı sonrası, boşaltım tedavisi uygulanır ve hasta takibe alınır. Boşaltım sonrası takip edilen hastanın haftalık ve aylık gebelik testi kontrolü yapılmalıdır. Hastalık rahimde tekrar edebileceği gibi akciğer ve vajen başta olmak üzere tüm vücuda da dağılabilir. Ancak ileri hastalıklarda dahi tedavi mümkündür.

Üzüm gebelik (trofoblastik hastalık) tedavi yöntemleri nelerdir? 

Üzüm gebelik diğer bir adıyla trofoblastik hastalıkların tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre değerlendirilmekle birlikte iki aşamalı olabilir.

  1. Ameliyat ile bölgenin temizlenmesi
  2. İlaç ile ameliyat sonrası tedavi’dir.

 

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.