Dış genital bölge (vulva) enfeksiyonuna vulvojinit adı verilir. Bu durumun nedeni çocukluk çağında başka, doğurganlık çağında başka olabilmektedir.

Henüz adet görmemiş çocuklarda vulvojinit nedeni sıklıkla basit mikrobik bir olay olabilir ve şikayetin temelini genital vajinal akıntı, kanama ve kaşıntı oluşturur. Kız çocuklarında vulvojinit tedavisi antibiyotik ile sağlanır.

Ancak adet sonrası dönemde kadınlarda vulvovajinitin en sık nedeni mantar enfeksiyonudur( candidia albicans). Kadınlarda vulvojinit sıklıkla kaşıntı ve kokusuz beyaz akıntıya neden olur. Mantar enfeksiyonu, kadınlarda en sık görülen enfeksiyondur. Kadınlarda mantar enfeksiyonu özel bir antibiyotik ile tedavi edilir. Henüz cinsel hayatı başlamamış virjin ( bakire ) hastalarda ağızdan verilen antibiyotiklerle tedavi de mümkündür.

Femera Hakkında

İstanbul Ataşehir’de konumlanan Femera Klinik olarak amacımız ihtiyaç duyduğunuz kadına ve çocuğa dair tüm sağlık sorunlarında yanınızda olmak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00Cumartesi: 10.00 - 15.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon: 0216 759 06 75Barbaros Mah. Ardıç Sk. Varyap Meridian Sitesi 4 Katlı Plazalar Kısmı G2 Blok K:3 D:17İletişime Geç
Femera Klinik
Whatsapp Destek
Sorunuz mu var? Bize yazabilirsiniz.